Artykuł sponsorowany

Kredyty frankowe - problematyka

Kredyty frankowe - problematyka

W artykule omówimy problematykę kredytów frankowych, ich historię oraz konsekwencje dla polskiego rynku finansowego i gospodarki. Przedstawimy także działania podejmowane przez instytucje państwowe w celu rozwiązania tego problemu.

Historia kredytów frankowych w Polsce

Faktem jest, że kredyty frankowe pojawiły się na polskim rynku finansowym na początku XXI wieku, kiedy to banki zaczęły oferować kredyty hipoteczne denominowane we frankach szwajcarskich. Głównym powodem takiej sytuacji była niższa stopa procentowa w Szwajcarii oraz stabilność tej waluty, co przekładało się na niższe raty dla kredytobiorców. W tamtym okresie wiele osób decydowało się na takie rozwiązanie, licząc na korzystniejsze warunki spłaty. Niestety, globalny kryzys finansowy z 2008 roku sprawił, że kurs franka szwajcarskiego wzrósł znacząco, co spowodowało problemy dla osób spłacających kredyty.

Skutki dla kredytobiorców i gospodarki

Wzrost kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotego sprawił, że raty kredytów zaciągniętych we frankach znacznie wzrosły, a dług wielu kredytobiorców stał się praktycznie nie do spłacenia. W efekcie wiele osób straciło swoje nieruchomości, a ich sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu. Kryzys frankowy wpłynął także na polski rynek nieruchomości, powodując spadek popytu na mieszkania oraz obniżenie cen. Dodatkowo banki zaczęły ponosić straty związane z udzielaniem kredytów we frankach, co przyczyniło się do osłabienia sektora finansowego.

Reakcja instytucji państwowych

W odpowiedzi na problem kredytów frankowych, polskie instytucje państwowe podjęły szereg działań mających na celu rozwiązanie tego problemu. W 2015 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko bankom udzielającym kredytów we frankach, zarzucając im stosowanie praktyk ograniczających konkurencję oraz wprowadzanie konsumentów w błąd. W 2016 roku Sejm przyjął ustawę o pomocy dla kredytobiorców frankowych, która miała na celu złagodzenie skutków kryzysu dla poszkodowanych osób. Ustawa ta wprowadzała m.in. możliwość przewalutowania kredytu na złote oraz ograniczenie kosztów związanych ze spłatą.